Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ17CA-E3/5A
SMAJ17CA-E3/5A
Part No.:
SMAJ17CA-E3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaSMAJ17CA-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
17V
Voltage-Breakdown(Min):
18.9V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
27.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
14.5A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)