Microchip Technology SMAJ40AE3/TR13
SMAJ40AE3/TR13
Part No.:
SMAJ40AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaSMAJ40AE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
7.8A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)