Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMAJ75A-E3/5A
SMAJ75A-E3/5A
Part No.:
SMAJ75A-E3/5A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaSMAJ75A-E3/5A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
75V
Voltage-Breakdown(Min):
83.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
121V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.3A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)