Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG100A-E3/5B
SMBG100A-E3/5B
Part No.:
SMBG100A-E3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMBG100A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO215AA
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
100V
Voltage-Breakdown(Min):
111V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
162V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.7A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)