Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG150A-E3/5B
SMBG150A-E3/5B
Part No.:
SMBG150A-E3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMBG150A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO215AA
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
150V
Voltage-Breakdown(Min):
167V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
243V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.5A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)