Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG160A-E3/5B
SMBG160A-E3/5B
Part No.:
SMBG160A-E3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMBG160A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AA
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
160V
Voltage-Breakdown(Min):
178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
259V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.3A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)