Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG16A-E3/5B
SMBG16A-E3/5B
Part No.:
SMBG16A-E3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMBG16A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AA
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
23.1A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)