Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG170A-E3/5B
SMBG170A-E3/5B
Part No.:
SMBG170A-E3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMBG170A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO215AA
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
170V
Voltage-Breakdown(Min):
189V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
275V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.2A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)