Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG20A-E3/52
SMBG20A-E3/52
Part No.:
SMBG20A-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMBG20A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO215AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
20V
Voltage-Breakdown(Min):
22.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
32.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
18.5A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)