Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG33A-E3/5B
SMBG33A-E3/5B
Part No.:
SMBG33A-E3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMBG33A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO215AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
33V
Voltage-Breakdown(Min):
36.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
53.3V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
11.3A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)