Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG40A-E3/5B
SMBG40A-E3/5B
Part No.:
SMBG40A-E3/5B
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMBG40A-E3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO215AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
9.3A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)