Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBG85A-E3/52
SMBG85A-E3/52
Part No.:
SMBG85A-E3/52
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMBG85A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO215AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
85V
Voltage-Breakdown(Min):
94.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
137V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
4.4A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)