Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ11D-M3/I
SMBJ11D-M3/I
Part No.:
SMBJ11D-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaSMBJ11D-M3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 17.9VC DO214AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
11V
Voltage-Breakdown(Min):
12.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
17.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
33.5A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)