Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ90C-E3/52
SMBJ90C-E3/52
Part No.:
SMBJ90C-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
ShinYuaSMBJ90C-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 160VC DO214AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
90V
Voltage-Breakdown(Min):
100V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
160V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.8A
Power-PeakPulse:
600W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)