Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMC3K40CAHM3/57
SMC3K40CAHM3/57
Part No.:
SMC3K40CAHM3/57
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaSMC3K40CAHM3/57.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
46.5A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaSMC3K40CAHM3/57.pdf
1. How to order SMC3K40CAHM3/57 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SMC3K40CAHM3/57 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC3K40CAHM3/57?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A
Power-PeakPulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)