Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG16CA-E3/9AT
SMCG16CA-E3/9AT
Part No.:
SMCG16CA-E3/9AT
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMCG16CA-E3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
57.7A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)