Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG16CAHE3/9AT
SMCG16CAHE3/9AT
Part No.:
SMCG16CAHE3/9AT
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaSMCG16CAHE3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
57.7A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaSMCG16CAHE3/9AT.pdf
1. How to order SMCG16CAHE3/9AT on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SMCG16CAHE3/9AT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG16CAHE3/9AT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Breakdown(Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 26V 26V 26V 26V 26V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 57.7A 57.7A 57.7A 57.7A 57.7A
Power-PeakPulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)