Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ36AHE3/57T
SMCJ36AHE3/57T
Part No.:
SMCJ36AHE3/57T
Datasheet:
ShinYuaSMCJ36AHE3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
36V
Voltage-Breakdown(Min):
40V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
58.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
25.8A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaSMCJ36AHE3/57T.pdf
1. How to order SMCJ36AHE3/57T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SMCJ36AHE3/57T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ36AHE3/57T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Breakdown(Min) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 58.1V 58.1V 58.1V 58.1V 58.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 25.8A 25.8A 25.8A 25.8A 25.8A
Power-PeakPulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)