Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF12A-HM3-18
SMF12A-HM3-18
Part No.:
SMF12A-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaSMF12A-HM3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMF
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
13.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
19.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
10.1A
Power-PeakPulse:
200W
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
483pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)