Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF16A-E3-18
SMF16A-E3-18
Part No.:
SMF16A-E3-18
Datasheet:
ShinYuaSMF16A-E3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMF
Series:
eSMP®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
7.7A
Power-PeakPulse:
200W
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
343pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)