Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF36A-HM3-08
SMF36A-HM3-08
Part No.:
SMF36A-HM3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-219AB
Datasheet:
ShinYuaSMF36A-HM3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMF
  • Related Categories
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
36V
Voltage-Breakdown(Min):
40V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
58.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.4A
Power-PeakPulse:
200W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
178pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)