Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF40A-HM3-18
SMF40A-HM3-18
Part No.:
SMF40A-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaSMF40A-HM3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMF
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.1A
Power-PeakPulse:
200W
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
172pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)