Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF48A-HM3-18
SMF48A-HM3-18
Part No.:
SMF48A-HM3-18
Datasheet:
ShinYuaSMF48A-HM3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMF
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
48V
Voltage-Breakdown(Min):
53.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
77.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.6A
Power-PeakPulse:
200W
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
161pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)