Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF58A-HM3-08
SMF58A-HM3-08
Part No.:
SMF58A-HM3-08
Datasheet:
ShinYuaSMF58A-HM3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 95VC SMF
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
58V
Voltage-Breakdown(Min):
64.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
95V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.1A
Power-PeakPulse:
200W
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
144pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)