Texas Instruments SN74ACT14D
SN74ACT14D
Part No.:
SN74ACT14D
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Logic - Gates and Inverters
Package:
14-SOIC
Datasheet:
ShinYuaSN74ACT14D.pdf
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Packaging:
Tube
Series:
74ACT
ProductStatus:
Active
LogicType:
Inverter
NumberofCircuits:
6
NumberofInputs:
1
Features:
Schmitt Trigger
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Quiescent(Max):
2 µA
Current-OutputHighLow:
24mA, 24mA
LogicLevel-Low:
0.5V ~ 1.4V
LogicLevel-High:
1.2V ~ 2.1V
MaxPropagationDelay@VMaxCL:
11.5ns @ 5V, 50pF
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Category:
Logic - Gates and Inverters
Datasheet:
ShinYuaSN74ACT14D.pdf
1. How to order SN74ACT14D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SN74ACT14D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SN74ACT14D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SN74ACT14D.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SN74ACT14D pin diagram, SN74ACT14D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SN74ACT14D SN74ACT14PW SN74ACT08PWR CD74ACT04M96 SN74ACT10N
Part Number SN74ACT14D SN74ACT14PW SN74ACT08PWR CD74ACT04M96 SN74ACT10N
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series 74ACT 74ACT 74ACT 74ACT 74ACT
ProductStatus Active Active Active Active Active
LogicType Inverter Inverter Inverter Inverter Inverter
NumberofCircuits 6 6 6 6 6
NumberofInputs 1 1 1 1 1
Features Schmitt Trigger Schmitt Trigger Schmitt Trigger Schmitt Trigger Schmitt Trigger
Voltage-Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
Current-Quiescent(Max) 2 µA 2 µA 2 µA 2 µA 2 µA
Current-OutputHighLow 24mA, 24mA 24mA, 24mA 24mA, 24mA 24mA, 24mA 24mA, 24mA
LogicLevel-Low 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V
LogicLevel-High 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V
MaxPropagationDelay@VMaxCL 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C