Bourns Inc. SRN1060-100M
SRN1060-100M
Part No.:
SRN1060-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRN1060-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.4A 29 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRN1060
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
5.4 A
Current-Saturation(Isat):
5.2A
Shielding:
Semi-Shielded
DCResistance(DCR):
29mOhm Max
Q@Freq:
25 @ 7.96MHz
Frequency-SelfResonant:
14MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRN1060-100M.pdf
1. How to order SRN1060-100M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRN1060-100M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRN1060-100M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRN1060-100M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRN1060-151M SRN1060-100M SRN1060-470M SRN1060-101M SRN1060-330M
Part Number SRN1060-151M SRN1060-100M SRN1060-470M SRN1060-101M SRN1060-330M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRN1060 SRN1060 SRN1060 SRN1060 SRN1060
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 5.4 A 5.4 A 5.4 A 5.4 A 5.4 A
Current-Saturation(Isat) 5.2A 5.2A 5.2A 5.2A 5.2A
Shielding Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded
DCResistance(DCR) 29mOhm Max 29mOhm Max 29mOhm Max 29mOhm Max 29mOhm Max
Q@Freq 25 @ 7.96MHz 25 @ 7.96MHz 25 @ 7.96MHz 25 @ 7.96MHz 25 @ 7.96MHz
Frequency-SelfResonant 14MHz 14MHz 14MHz 14MHz 14MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz