Bourns Inc. SRN1060-101M
SRN1060-101M
Part No.:
SRN1060-101M
Datasheet:
ShinYuaSRN1060-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.7A 210MOHM SMD
Series:
SRN1060
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
1.7 A
Current-Saturation(Isat):
1.7A
DCResistance(DCR):
210mOhm Max
Q@Freq:
13 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
4MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Datasheet:
ShinYuaSRN1060-101M.pdf
1. How to order SRN1060-101M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRN1060-101M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRN1060-101M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRN1060-101M.
Image SRN1060-151M SRN1060-100M SRN1060-470M SRN1060-101M SRN1060-330M
Part Number SRN1060-151M SRN1060-100M SRN1060-470M SRN1060-101M SRN1060-330M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRN1060 SRN1060 SRN1060 SRN1060 SRN1060
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 1.7 A 1.7 A 1.7 A 1.7 A 1.7 A
Current-Saturation(Isat) 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A
Shielding Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded Semi-Shielded
DCResistance(DCR) 210mOhm Max 210mOhm Max 210mOhm Max 210mOhm Max 210mOhm Max
Q@Freq 13 @ 2.52MHz 13 @ 2.52MHz 13 @ 2.52MHz 13 @ 2.52MHz 13 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 4MHz 4MHz 4MHz 4MHz 4MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz