Sensata-Crydom SSC1000-25-12
SSC1000-25-12
Part No.:
SSC1000-25-12
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Contactors (Solid State)
Package:
Datasheet:
ShinYuaSSC1000-25-12.pdf
Description:
RELAY SSR HV DC 1KVDC 25A 12V
Packaging:
Bulk
Series:
SSC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
DC
LoadCurrent:
25 A
Voltage-Input:
8 ~ 16VDC
Voltage-Load:
0 ~ 1000V
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Contactors (Solid State)
Datasheet:
ShinYuaSSC1000-25-12.pdf
1. How to order SSC1000-25-12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SSC1000-25-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SSC1000-25-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SSC1000-25-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SSC1000-25-12 SSC1000-25-24 SSC1000-25-36 SSC800-25-12 SSC800-25-24
Part Number SSC1000-25-12 SSC1000-25-24 SSC1000-25-36 SSC800-25-12 SSC800-25-24
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SSC SSC SSC SSC SSC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
OutputType DC DC DC DC DC
LoadCurrent 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Voltage-Input 8 ~ 16VDC 8 ~ 16VDC 8 ~ 16VDC 8 ~ 16VDC 8 ~ 16VDC
Voltage-Load 0 ~ 1000V 0 ~ 1000V 0 ~ 1000V 0 ~ 1000V 0 ~ 1000V