TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRD-240DE40
SSRD-240DE40
Part No.:
SSRD-240DE40
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Solid State Relays
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
ShinYuaSSRD-240DE40.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-280V
  • Related Categories
Package/Case:
Hockey Puck
Packaging:
Bulk
Series:
SSRD
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A) x 2
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
18 ~ 32VDC
Voltage-Load:
24 V ~ 280 V
LoadCurrent:
40 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)