SMC Diode Solutions SST16B-800CW
SST16B-800CW
Part No.:
SST16B-800CW
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaSST16B-800CW.pdf
Description:
800V 16A TO-220B 3-QUADRANTS TRI
Packaging:
Tube
Series:
SST16
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
16 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
160A @ 50Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
40 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Thyristors - TRIACs
Datasheet:
ShinYuaSST16B-800CW.pdf
1. How to order SST16B-800CW on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SST16B-800CW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SST16B-800CW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SST16B-800CW.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SST16B-800BW SST16A-800BW SST16A-800CW SST16B-800CW
Part Number SST16B-800BW SST16A-800BW SST16A-800CW SST16B-800CW
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Packaging Tube Tube Tube Tube
Series SST16 SST16 SST16 SST16
ProductStatus Active Active Active Active
TriacType Standard Standard Standard Standard
Voltage-OffState 800 V 800 V 800 V 800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max) 16 A 16 A 16 A 16 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
Current-Hold(Ih)(Max) 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
Configuration Single Single Single Single
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)