Littelfuse Inc. ST5R008B
ST5R008B
Part No.:
ST5R008B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Package:
Datasheet:
ShinYuaST5R008B.pdf
Description:
ICL 5 OHM 20% 8A 29.21MM
Packaging:
Bulk
Series:
ST
ProductStatus:
Active
R@25°C:
5 Ohms
Tolerance:
±20%
Current-SteadyStateMax:
8 A
R@Current:
70 mOhms
Diameter:
1.150 (29.21mm)
LeadSpacing:
0.395 (10.03mm)