STMicroelectronics STGB30M65DF2
STGB30M65DF2
Part No.:
STGB30M65DF2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSTGB30M65DF2.pdf
Description:
IGBT 650V 30A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
120 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2V @ 15V, 30A
Power-Max:
258 W
SwitchingEnergy:
300µJ (on), 960µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
80 nC
Td(on/off)@25°C:
31.6ns/115ns
TestCondition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
140 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)