STMicroelectronics STGF20NB60S
STGF20NB60S
Part No.:
STGF20NB60S
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSTGF20NB60S.pdf
Description:
IGBT 600V 24A 40W TO220FP
Packaging:
Tube
Series:
PowerMESH™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
24 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
70 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.7V @ 15V, 20A
Power-Max:
40 W
SwitchingEnergy:
840µJ (on), 7.4mJ (off)
GateCharge:
83 nC
Td(on/off)@25°C:
92ns/1.1µs
TestCondition:
480V, 20A, 100Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)