STMicroelectronics STGP15M120F3
STGP15M120F3
Part No.:
STGP15M120F3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaSTGP15M120F3.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP, 1200 V
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
30 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
60 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.3V @ 15V, 15A
Power-Max:
259 W
SwitchingEnergy:
550µJ (on), 850µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
53 nC
Td(on/off)@25°C:
26ns/122ns
TestCondition:
600V, 15A, 22Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)