STMicroelectronics STPS10150CFP
STPS10150CFP
Part No.:
STPS10150CFP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSTPS10150CFP.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
920 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
2 µA @ 150 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)