STMicroelectronics STPS10H100CT
STPS10H100CT
Part No.:
STPS10H100CT
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaSTPS10H100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
730 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3.5 µA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)