STMicroelectronics STPS15H100CB
STPS15H100CB
Part No.:
STPS15H100CB
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaSTPS15H100CB.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
7.5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
800 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 µA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)