STMicroelectronics STPS15M80CG-TR
STPS15M80CG-TR
Part No.:
STPS15M80CG-TR
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSTPS15M80CG-TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
80 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
7.5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
725 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 80 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)