STMicroelectronics STPS20200CFP
STPS20200CFP
Part No.:
STPS20200CFP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSTPS20200CFP.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220F
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
860 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
15 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C