STMicroelectronics STPS30H60CFP
STPS30H60CFP
Part No.:
STPS30H60CFP
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSTPS30H60CFP.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
660 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
60 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)