STMicroelectronics STTH12012TV1
STTH12012TV1
Part No.:
STTH12012TV1
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
ISOTOP
Datasheet:
ShinYuaSTTH12012TV1.pdf
Description:
DIODE MODULE 1.2KV 60A ISOTOP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
60A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
2.25 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
125 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
30 µA @ 1200 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C (Max)