STMicroelectronics STTH2002CT
STTH2002CT
Part No.:
STTH2002CT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaSTTH2002CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.1 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
27 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)