KEMET T370E685M035AS
T370E685M035AS
Part No.:
T370E685M035AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT370E685M035AS.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Series:
T370
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm)
Height-Seated(Max):
0.310 (7.87mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)
ManufacturerSizeCode:
E
Ratings:
Features:
General Purpose
Category:
Tantalum Capacitors
Datasheet:
ShinYuaT370E685M035AS.pdf
1. How to order T370E685M035AS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the T370E685M035AS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T370E685M035AS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image T370E685M035AS T370F336M025AS T370D685M025AS T370E226M015AS T370F226M035AS
Part Number T370E685M035AS T370F336M025AS T370D685M025AS T370E226M015AS T370F226M035AS
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series T370 T370 T370 T370 T370
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 35 V 35 V 35 V 35 V 35 V
Type Molded Molded Molded Molded Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance) 2.5Ohm 2.5Ohm 2.5Ohm 2.5Ohm 2.5Ohm
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm) 0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm) 0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm) 0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm) 0.230 L x 0.130 W (5.84mm x 3.30mm)
Height-Seated(Max) 0.310 (7.87mm) 0.310 (7.87mm) 0.310 (7.87mm) 0.310 (7.87mm) 0.310 (7.87mm)
LeadSpacing 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)