KEMET T370F226K035AS
T370F226K035AS
Part No.:
T370F226K035AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT370F226K035AS.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 10% 35V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Series:
T370
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.3Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.375 L x 0.150 W (9.53mm x 3.81mm)
Height-Seated(Max):
0.475 (12.07mm)
LeadSpacing:
0.300 (7.62mm)