Eaton - Bussmann Electrical Division T60100-1C
T60100-1C
Part No.:
T60100-1C
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaT60100-1C.pdf
Description:
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS
Packaging:
Bulk
Series:
T600
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
0.75 Dia x 2.95 L (19.1mm x 75mm)
CurrentRating(Amps):
100 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class T Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
1
Voltage:
600V