KYOCERA AVX TARQ104K050
TARQ104K050
Part No.:
TARQ104K050
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTARQ104K050.pdf
Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 50V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Height-Seated(Max):
LeadSpacing:
ManufacturerSizeCode:
Q
Ratings:
Features:
General Purpose
Category:
Tantalum Capacitors
Datasheet:
ShinYuaTARQ104K050.pdf
1. How to order TARQ104K050 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TARQ104K050 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TARQ104K050?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TARQ104K050.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TARQ104J050 TARQ104K035 TARQ104K050 TARQ104M035 TARQ104M050
Part Number TARQ104J050 TARQ104K035 TARQ104K050 TARQ104M035 TARQ104M050
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TAR TAR TAR TAR TAR
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Type Molded Molded Molded Molded Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance) 26Ohm 26Ohm 26Ohm 26Ohm 26Ohm
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm) 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm) 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm) 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm) 0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)