OptiFuse TCA-800MA
TCA-800MA
Part No.:
TCA-800MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTCA-800MA.pdf
Description:
CERAMIC - 6.3X32MM, SLOW 800MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
TCA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
800 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
cULus, cURus, KC, PSE/JET, TUV
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTCA-800MA.pdf
1. How to order TCA-800MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TCA-800MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCA-800MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCA-800MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TCA-800MA pin diagram, TCA-800MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCA-3A TCA-10A TCA-7A TCA-1.25A TCA-5A
Part Number TCA-3A TCA-10A TCA-7A TCA-1.25A TCA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TCA TCA TCA TCA TCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency - - - - -
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C