OptiFuse TCC-750MA
TCC-750MA
Part No.:
TCC-750MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTCC-750MA.pdf
Description:
CERAMIC-5X20MM (UL), SLOW 750MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
TCC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
750 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
CSA, KC, PSE/JET, UL
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTCC-750MA.pdf
1. How to order TCC-750MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TCC-750MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCC-750MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCC-750MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TCC-750MA pin diagram, TCC-750MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCC-7A TCC-6.3A TCC-3.15A TCC-1.5A TCC-1A
Part Number TCC-7A TCC-6.3A TCC-3.15A TCC-1.5A TCC-1A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TCC TCC TCC TCC TCC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency - - - - -
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C