OptiFuse TCM-375MA
TCM-375MA
Part No.:
TCM-375MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTCM-375MA.pdf
Description:
SMD FUSE-2410, TIME DELAY 375MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TCM
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
375 mA
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
125 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
2410 (6125 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.2109
OperatingTemperature:
CSA, UR
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTCM-375MA.pdf
1. How to order TCM-375MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TCM-375MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCM-375MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCM-375MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TCM-375MA pin diagram, TCM-375MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCM-5A TCM-1A TCM-2.5A TCM-1.5A TCM-3A
Part Number TCM-5A TCM-1A TCM-2.5A TCM-1.5A TCM-3A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TCM TCM TCM TCM TCM
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 375 mA 375 mA 375 mA 375 mA 375 mA
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.2109 0.2109 0.2109 0.2109 0.2109
OperatingTemperature CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C