Toshiba Semiconductor and Storage TCR3RM29A,LF
TCR3RM29A,LF
Part No.:
TCR3RM29A,LF
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
TCR3RM29A,LF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 300MA 4DFNC
  • Related Categories
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TCR3RM
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.9V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.13V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
100dB (1kHz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaTCR3RM29A,LF.pdf
1. How to order TCR3RM29A,LF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TCR3RM29A,LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3RM29A,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR3RM29A,LF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR3RM18A,LF TCR3RM28A,LF TCR3RM12A,LF TCR3RM29A,LF TCR3RM10A,LF
Part Number TCR3RM18A,LF TCR3RM28A,LF TCR3RM12A,LF TCR3RM29A,LF TCR3RM10A,LF
Series TCR3RM TCR3RM TCR3RM TCR3RM TCR3RM
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.9V 2.9V 2.9V 2.9V 2.9V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.13V @ 300mA 0.13V @ 300mA 0.13V @ 300mA 0.13V @ 300mA 0.13V @ 300mA
Current-Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 100dB (1kHz) 100dB (1kHz) 100dB (1kHz) 100dB (1kHz) 100dB (1kHz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C